Yeni nesil teknolojik yalanlar ve tembellikler

Yeni nesil teknolojik yalanlar ve tembellikler

Zaman hayatımızın en değerli akıcı durdurulamayan anlık değişimler zinciri.Zamanımızı ne derece iyi değerlendiriyoruz bunun için yaptığımız eylemler sonucunda fayda veya zarar olarak bize geri dönüyor.Kader ve zaman kavramı birbiriyle bağımlı olsa da zaman içerisinde gerçekleştirdiğimiz veya gerçekleştirmek üzere olduğumuz eylemlerin sonucu aslında kaderimizi kendimiz çiziyor ve tasarlıyoruz.

Neden insanoğlu hep daha fazlasını ister?
Geçmiş ve geleceğimize baktığımız zaman hayatımızda meydana gelen değişimler,hayatımızı kolaylaştırmak için tasarlanan yeni teknolojik ürünler ve daha fazlası.İnsanoğlu yeni çağın gereksinimleri gereği gerekli olan neredeyse bütün icatları başardı ve geliştirdi.
Doyumsuzluk ve hep daha fazlasını isteme dürtüsü bizi çıkmaz yola doğru sürüklese de hala yeni deneyler hala doğa kirliliğine yol açacak buluşlar ve hala insanoğlunu hantallaştırıp ”zorluğa göğüs germe”güdüsünü yok edecek teknolojiler.

Doğa dostu ve çevre kirliliğine sebep olmayan bir teknolojik gelişim duydunuz mu?
Ayaklarımızı yerden kesen otomobillerin son modellerinde çevre dostu ibaresine inanmak artık çok zor.Geçtiğimiz yıl Avrupa devi araba firmalarının gaz skandallarıyla çalkalandı.Otomotiv sektörünün dev markaları testlerde usulsüzlük yaptıkları aslında çevre dostu olarak gösterilen araçların çevre kirliliğine yol açtığı tespit edildi. Medya ve büyük firmalar bunu örtbas etmeyi çok iyi de başardı.Son zamanların teknolojik atılımı olarak gösterilen çevre dostu olduğu ve motorini tamamen kullanımdan kaldıracağı iddaa edilen elektrikli otomobiller için kullanılan aküde bulunan nikel çevre kirliliği açısından en tehlikeli bileşenlerden.

Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik yenilikler zinciri aslında teknolojik tembellikler değil midir?
Hayatım ışığı kapatırmısın diyen eşinize alexa ışığı kapa demenizin yeterli olduğu,
Acıktığınız zaman mutfağa gitmenize bile gerek kalmayan yemek sipariş uygulamaları,
Aileler arasında iletişimin odalar arası Whatsapp hattı ile sağlandığı,
Sevgililerin çeşme başında yada sokakta görmek için dışarı bile çıkmanıza gerek olmayan Sevgili bulma uygulamalarına.

Sözün kısası; Teknoloji düşmanı gibi algılansam da birisinin gerçekleri söylemesi gerekiyordu 🙂

5

No Responses

Bir Yorum Yaz