Tatile Çıkmadan Önce Çocuklu Ailelere 6 Önemli Öneri

Tatile Çıkmadan Önce Çocuklu Ailelere 6 Önemli Öneri

Ailelerin her sene planladıkları tatiller bazen umdukları gibi gitmeyebiliyor. Özellikle çocuklu aileler için en büyük handikap geçmiş yıllarda yaşadıkları tatil deneyimlerimden ders almadan yine aynı hatalara düşmeleridir. Tatilinizin yine kabusa dönüşmemesi ve rahat bir tatil geçirmeniz için Tatile Çıkmadan Önce Çocuklu Ailelere 6 Önemli Öneri.

Tatile Çıkmadan Önce Liste Yapın

Tatil telaşesinde her şeyin karman çorman olduğu, sorulara bile yanıt veremeyecek kadar stresli başlayan tatiller öyle devam eder.Tatile çıkmanıza 1 gün kala değil en az 15 gün kala yapacağınız listeler tatilinizin iyi başlamasına sebep olabilir. Neden 15 gün? Babam memleketten bunu istemişti, anneme bunu almam gerekiyordu, nasıl alacağım, gün geldi gibi stresli problemlerle uğraşmamak için en az 2 hafta öncesi hazırlanan listeler, sipariş vermeniz gereken bir şey varsa geliş süresi gibi etkenler sebebiyle, erken kalkan erken yol alır hesabı.Bu listeyi ilk olarak çocuklarınızın ihtiyaçlarına göre düzenleyin.Listenizi kategorilere ayırarak karışıklığı ortadan kaldırmış olur ve sağlıklı bir liste hazırlamanıza yardımcı olabilir.

 

Uçuşlarınızı Kolaylaştıracak Öneriler

Tatile Çıkmadan Önce Çocuklu Ailelere 6 Önemli Öneri Benim çocuğum geceleri mışıl mışıl uyur problem çıkarmaz gibi düşünceleri bir kenara bırakın. Uçak ile yapılan yolculuklar sizin kadar olduğu gibi çocuklar için çok büyük bir eziyettir. Hava basıncı, yükseklik gibi sebepler çocukların huzursuz ettiği gibi hastalık riskini bulundurur. O yüzden gece uçuşları ne kadar uygun olsa da çocuklarınız için gündüz uçuşlarını tercih edin. Uçuşlarınız da çocuklarınızın eğleneceği,boyama kalemleri,en sevdiği yer kaplamayacak oyuncaklar ve uyku durumlarını göz önünde bulundurarak yastık almayı unutmayın.Bunun artık önüne geçmenin bir yolu olmadığını bildiğimiz için pek tavsiye etmesek te tablet veya akıllı telefonlarınıza çocuklar için eğitici olan çizgi filmleri yükleyin.Bizim tercihimiz Netflix te bulunan Wortparty’den yana oldu.Premium Netflix kullanıcıları offline izleme özelliğinden faydalanarak tablet veya akıllı telefonlarına indirerek izleyebilirler.

Uçuşlarınızı kolaylaştıracak öneri listesi

 • Uçuşlarınızı gündüz yapın
 • Çocuklarınızın sevdiği oyuncaklar ve boyama kitapları alın
 • Çocuklarınız için eğitici çizgi filmleri yanınızda bulundurun
 • En önemli! uyku durumlarında yastık bulundurmayı unutmayın

 

Otelleri Çocuklarınıza Göre Ayarlayın

Şunu unutmayın en iyi tatil emeklilik sonrası yapılan tatillerdir 😀. Çocuklu aileler için hele hele küçük yaştaki çocuklu aileler için tatil aslında tatil değildir. Bir çok çocuklu ailenin karşılaştığı sorunlar arasında çocukların huysuzluğu gelir, çocukların algılama kapasitesi biz yetişkinlere göre kat kat daha fazladır. Yani hava değişimi, ortam değişikliği, normal sakin bir hayattan kalabalık bir ortama giriş çocuklar için sorunların en büyükleri arasında gelir. Eğlence amaçlı gideceğiniz tatil çocuklarınız için normal midir? Bu yüzden otel rezervasyonlarınızı çocuk aktivitelerinin bol olduğu, çocuklu aileler içindir etiketinin olduğu yerleri seçmeye özen gösterin. En son yapmış olduğumuz otel rezervasyonunda bunu göz önünde bulundurarak tatil paketi satın aldık. Her şey güzel ve eğlenceli geçti, çocuklar için havuz, eğlence alanları, gösteri ve etkinlikleri olan otelde mutlu bir tatil geçirirken bu mutluluk oğlumuzun hastalanması ile sona erdi 😄

Tatile Çıkmadan Önce Çocuklu Ailelere 6 Önemli Öneri

Çocuklarınız İle Zaman Geçirin

Tatile Çıkmadan Önce Çocuklu Ailelere 6 Önemli Öneri Bir çok ailenin otel seçimlerinde çocuklara özel otelleri tercih ettiklerine şahit oldum. Daha önce yapmış olduğumuz tatilde çocuklar için eğitimli bakıcılar oldukları söylenen kişilere emanet edilen çocukların ağladıkları ve  daha fazla agresif olduklarını gördük. Sorun aslında bakıcı zannettiğiniz kişiler aslında bakıcı olmaması, çünkü çocuk bakıcıları zevkine gidip Restaurant’ta garsonluk yada eğlence bölümünde etkinliklere katılmaz😁. Bir diğer sorun dil sıfır Almanca yok, Türkçe hiç yok, çat pat İngilizce ile çocuklar ile anlaşmaya çalışan bakıcıya emanet edilen çocuk tabi ki agresif olur. Bu yüzdendir ki tatil nasıl sizin hakkınız ise çocuklarımızın da tatil yapmaya hakkı var bilincini bir kenara not edin.Çocuklarınız ile fırsat buldukça değil her zaman vakit ayırmaya özen gösterin, mutlu bir aile kocanın midesinden değil çocuklarımızın mutluluğu ile başlar 😉

Tatile Çıkmadan Önce Çocuklu Ailelere 6 Önemli Öneri

Hastalıklara Karşı Tedbirli Olun

Tatile Çıkmadan Önce Çocuklu Ailelere 6 Önemli Öneri Almanya’dan Türkiye’ye yapılan seyahatlerde her ailenin karşılaştığı problemlerin başında çocuk hastalıkları gelir. Hazırlayacağınız listeye çocuklarınızın hastalanma riskini göz önünde bulundurarak hazırlamanız da fayda var. Mesela ateş düşürücü kesin yanınızda olması gereken ilaçların başında geliyor. Türkiye de ilaç mı yok diyenler o telaş ile insan ne yaptığını bilmiyor, stres yaşamak istemeyenler için tavsiyemizdir.Bir çok İnternet sitesinde okuduğum abidik gubidik uydurma bilgilerle dolu sözleri göz ardı edin. Yok çocuğunuzun sigortasını Türkiye de onay gerekiyor, yok o evrak olmadan kimse hastaneye almıyor 1800 li yıllarda yaşıyormuşuz gibi bir izlenim oluşturmaya çalışanların amacı nedir anlamıyorum. Almanya’dan çıkış yapmadan önce bağlı bulunduğunuz sigorta şirketi hangisi ise gidip çocuklarınız için yurt dışı sağlık sigortası belgesini almanız yeterli olacaktır.O evraklar Türkiye de istediğiniz hastanede özel veya devlet farketmez sizin çocuğunuz ile ilgilenmek zorundalar. Daha önce bu hatayı yapmış birisi olarak, çocuğumuz Antalya da hastalandığında resmi tatil sebebi ile hastanelerden bazıları kapalıydı. Deneyim ve bilgiye sahip olmadığımız için saatlerce hastanede bekleyip, olaylar olduktan sonra eşim bulunduğumuz sigorta şirketini arayarak durumu anlattı, telefonda görüştüğü müşteri temsilcisi buna gerek olmadığını özel hastaneler dahil çocuğunuzu istediğiniz yerde muayene ettirme imkanımızın olduğunu, sadece ödenilen ücrete dair faturayı beraberinizde buraya fax, mail veya posta ile iletmenin yeterli olduğunu belirtti. Çocuğumuzu muayene ettirdikten sonra toplam ödediğimiz ücret makbuzlarını AOK ilettik ve para diğer gün hesaba aynen aktarıldı.Siz en sağlıklı bilgiyi hizmet aldığınız sigorta şirketini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorucu Tatillerden Uzak Durun

2 Yaşında ki çocuk ile 3 hafta’da Türkiye’de 5 şehir gezilir mi? Gezilmez 😀 bunu yapsanız bile elbet bunun sonuçlarına katlanmak zorundasınız.Yozgat,Nevşehir,İzmir,İstanbul ve Antalya’da dolu dolu 3 hafta geçirdik.İlk 4 şehir dost ve aile ziyaretlerinden oluşun tatilimizi Antalya’da taçlandırmak ve dinlenmek istedik. 6 gün rezervasyon yaptırdığımız otelde ilk 2 gün haricin de 4 gün hapis hayatı yaşadık 😀 Almanya’dan Türkiye’ye ucuz tatil bulmak için 8 Öneri de her şeyi ucuza kapattık derken,tatil resmen zehir oldu. :)Daha önce yaptığımız bu hatadan yola çıkarak diğer gerçekleştirmiş olduğumuz tatillerimizde çocuğumuza göre düzenledik.

Tatile Çıkmadan Önce Çocuklu Ailelere 6 Önemli Öneri  umarım sizler için faydalı olur.Düşünce ve deneyimlerinizi,ya da sormak istediğiniz soruları yorum kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

41

4 Yorum

 1. Fatih
  14 Haziran 2019 – 7:00
  • Ahmet Eren
   14 Haziran 2019 – 12:15
 2. Asiye Eren
  15 Haziran 2019 – 12:16
 3. Ferdi
  15 Haziran 2019 – 14:09

Bir Yorum Yaz