Google sıralamalar için hangi kriterler önemli

Google sıralamalar için hangi kriterler önemli

Dünyada bulunan milyarlarca Web sitesini tarayan ve dizinine ekleyen arama  motoru devi Google, sıralamalar için hangi kriterler önemli? Arama motoru optimizasyonu yani kısacası SEO sitelerin arama motorları için kolay hale getirmek, sitenizin daha iyi taranmasına yardımcı olmaktır.Googlede ki yeriniz için önemli olan SEO, bugüne kadar SEO hakkında milyonlarca yazı yazıldı, çizildi, yorum yapıldı.Uzun zamandır benimde takip ettiğim,farklı kaynaklardan edindiğim bilgiler doğrultusunda,SEO hakkında söylenenler ve yapmanız gerekenleri bir kenara bırakın.

SEO uyumlu bir site nasıl olmalıdır?

 • Sitenin hızlı olması
 • Mobil uyumlu olması
 • Ziyaretçiler için uygun olması
 • Karışık kodlamalara sahip olmaması
 • Başka sitelerden kopya içerikler olmaması
 • Ziyaretçileri yanıltıcı içerikler olmaması
 • Kanunlara uygun ve telif hakkına sahip içerikler olmaması

Bunlar herkesin bildiği sıradan maddeler.Blog veya Web siteniz veya blogunuz için webmaster olmanıza gerek olmadığı gibi SEO uyumlu bir site içinde herhangi bir extra bir bilgiye sahip olmanıza gerek yok. Kullandığınız web yazılım programı hangisi ise örnek wordpress yönetici panelinden sitenizi arama motorlarına uygun hale getirebilirsiniz.

WordPress yönetici panelinden basitçe sitenizi SEO uyumlu hale getirmek için,

 • Google botunun sitenizi taramasını istediğiniz bölümlere izin verin yani Google robots.txt oluşturun
 • WordPress için kurduğunuz temanın mobil uyumlu olmasına dikkat edin
 • WordPress temalarınızın hızlı ve SEO dostu olmasına dikkat edin. Yani karışık kodlara sahip temalar kullanmayın
 • Arama motorlarının sitenizi iyi taraması için WordPress eklentiler kısmından SEO uygulamasından birisini indirin.Örnek Rank Math

Buraya kadar her Şey tamam SEO dostu bir site oluşturdunuz. İçeriklerinizi de kendi kaleminizden hatta İnternet aleminde olmayan konulardan bahsediyor ve yazıyorsunuz şimdi buraya dikkat! Bu sizin Google de bir numara olacağınız anlamına gelmiyor.Sizin kaleme aldığınız bir konuyu herhangi bir medya şirketine ait örnek haber siteleri veya Blog sitesi bu konu hakkında bir şeyler karalayıp çizmesi bile yeterli.İlk sıralarda olmanız gerekirken bakmışsınız sonlarda bile yeriniz yok ne kadar adil değil mi?

Google sıralamalar için hangi kriterler önemli?

Google de iyi bir yere sahip olmak istiyorsanız eğer şirketleşme en önemli kriterdir. Organik içerik adı verilen temiz kopya olmayan içerikleri bırakın googlenin ilk önce sitelerde baktığı en önemli kriter güven.Yani şirket sitelerine her zaman öncelik tanıyor.İnternette google de ilk sıralarda bulunan sitelere göz atarsanız eğer içerikler ne kadar çöp olsa bile şirket oldukları için sıralamada ki yerleri her zaman ilk sayfalardır.

Sözün kısası;Bu gerçeği birisinin söylemesi gerekiyordu.Farklı düşüncelere sahip olabilir veya size çok saçma gelebilir bu konuyu benim deneyimlerimden yola çıkarak yazdım.SEO hakkında yazı yazan veya SEO eğitimi almış kişilere saygım sonsuz.

7

No Responses

Bir Yorum Yaz