Euro ile TL kıyaslaması yapanlar için almanyada geçim rehberi

Euro ile TL kıyaslaması yapanlar için almanyada geçim rehberi

Avrupa Birliği ülkeleri arasında en güçlü ekonomiye sahip olan Almanya’da yaşam dışarıdan görüldüğü kadar kolay değil. Farklı sosyal platformlarda söylenilen veya çekilen videoları bir kenara bırakın Almanya’da asgari ücret ile neler yapılabilir gelin birlikte hesaplayalım.

Almanya’da asgari ücret sistemi nasıl?

Sektörlere göre veya eyalet farkına göre değişiklik gösteren asgari ücret sistemi inşaat sektöründe çalışanlar için Mindestlohn (saat ücreti)  10,50 Euro diğer hafif işler de çalışanlar için 9,20 Eurodan başlıyor.İş imkanlarının bol olduğu Almanya asgari ücrette net kazanacağınız tutar vergi sınıfınıza göre farklılık gösterebilir.Ortalama 1000-1100 Euro net kazanacağınızı varsayarak hesaplamamıza başlayalım.

Almanya da ev kiraları ne kadar?

Her ülkede olduğu gibi konumların önemine göre farklılık gösteren ev kiraları Almanya’nın en büyük sorunları arasında birinci sırada yer alıyor. Biz hesabımızı düşük gelirlilere yönelik olan konutlardan başlayalım.Almanya da emlak firmaları haricinde devletin veya kiliselerin sahip olduğu konutları kendi kiralama şirketi üzerinden sadece düşük gelirlilere yönelik konutların yaklaşık aylık soğuk kira ücreti 350 Eurodan başlıyor.Bu ücrete ek olarak sıcak ve soğuk su, kalorifer ve diğer ek hizmetler dahil edilerek toplam aylık ödemeniz gereken aylık kira 600 Euro.

Aylık ödemeniz gereken ek fatura,vergi ve sigorta ücretleri,

  • Elektrik faturası aylık kişi sayısına göre hesaplanarak belirleniyor. Yıl sonunda elektrik kullanımınıza göre ödediğiniz tutar eksik ise ödeme fazla ise tekrar hesabınıza ödediğiniz fazla tutar geri gönderiliyor.2 kişilik bir aile için ortalama aylık ödemeniz gereken elektrik faturası 50 Euro.
  • Telefon,İnternet,Tv abonelikleri aylık yaklaşık 40 Euro
  • Mobil iletişim giderleri en uygunu 15 euro 2 kişi 30 Euro
  • Eğer araba sahibi iseniz aylık ödemeniz gereken en düşük her şey dahil araba sigortası 50 Euro dan başlıyor.Benzin 1,60 Euro Motorin 1.50 Euro gaz 70 cent Ayda 2 kez arabanız deposunu doldurduğunuzu düşünürsek ortalama 100 Euro yakıt giderleri.
  • Önemli olan ve mecbur yapmanız gereken kaza ve ek sigorta ücretleri 30 Euro
  • Kişisel ihtiyaçlar örnek sigara içenler için paketler en az 5-6 Eurodan  başlıyor Aylık 200 euro özel ihtiyaçlar.
  • Televizyon vergisi yılda 100 euro
  • Yıllık araba vergisi 120 Euro

Almanya’da yiyecek ve içecek ücretleri

Almanya yaşam ihtiyaçlarının pahalı olduğu ülkelerden bir tanesi.Haftalık hesaplama üzerinden genel olarak gerekli olan yiyecek ve içecek alışveriş ücreti 50 Euro olarak hesaplayalım.Buna ek olarak Alman marketlerinden et ihtiyaçlarınızı gidermek sizin için sorun değil ise etin kilosu 8-10 euro civarında.Helal kesim et isteyenler için yakınların da bulunan Türk marketlerinde fiyatlar yaklaşık aynı.Aylık alışveriş gideri olarak 200 Euro olarak hesaplayalım.

Şuana kadar aylık giderler toplamınız 1300 Euroyu geçti. Almanya’da asgari ücretle geçiniliyor mu?En düşük giderleri hesaplamamıza rağmen asgari ücret ile burada geçinilemeyeceği ortada.

Almanya’da sosyal yardım güvencesi nedir?Kimler sosyal yardım alabilir?

Asgari ücretle geçinemeyenler,işsiz,yardıma muhtaç ve sakat bir çok kişiyi kapsayan sosyal yardım güvencesinden faydalanmak artık eskisi kadar kolay değil.2 kişilik bir hanede asgari ücretle çalışan birisinin maaşı eğer hanenin giderlerini karşılamaya yetmiyorsa 2.kişinin iş bulması isteniyor.2.kişi eğer iş bulamaz ise sosyal yardım almak için devletin verdiği işlerde çalışmak zorundasınız.Tabi iş bulmamak için hasta raporu ve farklı nedenler belirtirseniz bir çok kişinin yaptığı gibi sosyal yardım almaya hak kazanıyorsunuz tebrikler!

Çocuklu aileler sosyal yardım nasıl alır?

  • Eğer çocuğunuz yeni doğdu ise anne direkt olarak annelik koruması kapsamına alınarak annenin çocuğuna bakması ve çalışamaması durumlarından sosyal yardım almanızda herhangi bir problem kalmıyor.
  • Çocuklar büyük ve çalışıyor ise eve katkı sağladığından dolayı sosyal yardım alma hakkınız ortadan kalkıyor.

Almanya’da çocuk parası kaç yaşına kadar ve aylık  kaç euro?

Çocuk başına 194 Eurodan başlayan çocuk parası evdeki bulunan çocuk sayısına göre artıyor ve 18 yaşına kadar çocuk parası almaya devam ediyorsunuz.

Euro ile TL kıyaslaması yapanlar için Almanya’da asgari ücret ile geçinilir mi?

Gelelim yazımızın can alıcı noktasına,dünyanın dolardan sonra en çok işlem hacmine sahip parası ile 100 Türk lirasını kıyaslama mantığını anlamak için okul okumanıza gerek yok.Siyasetten hoşlanmadığım gibi bu tür konulara da girmek istemiyorum fakat burada ki hayatı yalanlarla tozpembe göstermek bana adil gelmiyor.Burada iyi bir yaşam sürmeniz ve geçinmeniz için 2 yoldan birisini seçmek zorundasınız

1.Yol; Sosyal yardım almak için dalavereler çevirmek ve aldığınız sosyal yardım ile dışarıdaki insanlara her şeyi tozpembe göstermek

2.Yol; Asgari ücretle geçinemeyen bir çok kişinin yaptığı gibi ek işlerde çalışmak ve doğru olmak.

Çocuk parasını ayyuka çıkartanlar için de çocuk başına 194 Euro güzel ama bir çocuğun aylık masrafı ne kadar?Çocuklu aileler bunu çok iyi bilir benim tekrar hesaplama yapmama gerek yok.

Neden bizim paramız bu kadar değerli değilden ziyade bu ülkeler bu konumlara gelmek için geçmişinde neler yapmış eskilere bir göz atmakta fayda var 😉

11

No Responses

Bir Yorum Yaz