Çağımızın popüler mesleği youtuber

Çağımızın popüler mesleği youtuber

Medyanın yakından takip ettiği son yılların popüler mesleği YouTuber’lerin kazançları uçuk seviyelere ulaştığını gören bazı ülkeler YouTuberler için vergilendirme sistemi getirdi.Dünyanın en büyük arama motoru google’nin servisi YouTube bünyesinde bulunan videoların günlük görüntüleme oranı milyarlarca saatten daha fazla.Kazan kazandır formülünün işlediği sistemde ne kadar çok izlenme oranına sahipseniz Youtube üzerinden gelirleriniz de o kadar artıyor.Durum böyle iken internet üzerinden meslek grubuna giren YouTuber,şirketlerin radarına girerek iyi bir YouTuber olmak adı altında kurslar vermeye başladı. Hatta bazı popüler YouTuberlerin eğitim setleri hazırlayıp satışa çıkardığı bile oldu.

7 den 70 e derler ya işte öyle, bazıları çocuklarının oyuncakları ile oynamasını videoya kaydederken,yaş 70 ama kalbim hala çocuk dercesine ilginç videolar kaydederek fenomen oldular.Medya şirketlerinin,müzisyenlerin,büyük spor klüplerinin,sektörlerin ve bir çok ünlünün aktif olarak kullandığı youtube herkesin gözdesi konumunda.Youtube de milyonlarca takipçiye sahip bazı youtuberler müzik kliplerinde rol aldı,bazıları filmler çekti,bazılarıda kendi seslendirdikleri müzikle 100 milyonlara ulaşıp youtube Trende bile girdi.

internet mesleği haline gelen youtuberlik aslında dışardan görüldüğü gibi kolay değil.

Bir çok popüler youtuberin ajanslar ve medya şirketleri ile anlaşması var.Kameramanından tutunda içerik üreticisine kadar ekip kurarak çalışan popüler youtuberler artık bu işin tam profesyoneli olmuş durumda.Ciddi paralar harcayarak bu işe başlayanlar iyi bir youtuber olmak için satın aldıkları ekipmanlar kaliteli ve pahalı.Çok basit ne var ki bende yaparım diyenler için bilgisayarın başına geçip saatlerce konuşmanız size takipçi kazandırmayacağı gibi videolarınızı sadece kendiniz izlemekle kalırsınız.

Siz YouTube de para kazanmak için bunları yaparmıydınız?

Bir çok youtuberin para kazanmak için küfürlü içerikleri,çektikleri iğrenç videolar ile milyonlara ulaşan youtuberler toplumun tepkisini pekte umursamıyor.Küfürlü içeriklerede çare bulunmuş küfürlü kısımları bip le kesmek.Durum böyle iken popüler olmak için her şey yapılır diyorsanız sorun yok.

En çok izlenmeye sahip ve takip kazandıran videolar hangileri?

Para harcamaya yönelik içerikler en çok izlenenler arasında yer alıyor.Para harcama yarışması,5 dk da 5000tl  harcadık,Hesap kimde gibi paraların havalarda uçuştuğu videolar en çok izlenenlerden ve YouTube Trende girenleri bile var.Size göre para savurganlığı olarak görünen bu trend aslında toplumun lükse olan düşkünlüğünü gösteriyor.

Kadınların olmazsa olması makyaj ve dekorasyon kanalları çok ilgi görüyor.Ayrıca yemek kanalları özellikle ramazan ayının gelmesi ile ne pişirsem derdine son veren youtube kanalları.

Prank trendi youtuberlerin olmazsa olmazı.Prank yani eşşek şakası olarak geçen youtuberlerin etrafındakilere yaptıkları pis şakarlar en çok izlenmeye sahip videoların başında geliyor.Bazıları uyuyan kişinin kafasında yumurta kırıyor ya da buzlu su döküyor.

Bel altı videolar en çok takipçi kazandıran sistem.Mahremiyetin pek önemli olmadığı youtube de bazıları da sevgililerinin ilginç videolarını paylaşarak takipçi kazanmaya çalışıyor.İlginç videolar derken sanırım bunu fazla açıklamaya gerek yok.

Tepki videoları yani dinlediğiniz bir müzik yada film hakkında verdiğiniz tepkileri kayda aldığınız videolar en çok izlenenler arasında.Benim de takip ettiğim yabancı uyruklu bir youtuberin Türkçe müzikleri için verdiği tepkileri kayda alarak bu sayede binlerce takipçiye ulaşıyor.Peki yasal mı değil mi orası bilinmez fakat tepki videoları adı altında yapılan telif hakkı ihlallerine youtube herhangi bir yasaklama getirmiyor.

Youtube youtuberler için hangi kriterler arıyor?

  • Herkes youtuber olabilir mi? Tabi olabilir youtube de kanal açmak için herhangi bir kriter istenmiyor.
  • Youtube de kanalınıza isim verebilmeniz için ilk olarak 1000 takipçiye sahip olmanız ve videolar yüklemeniz isteniyor.
  • Yüklediğiniz videolar telif hakkına sahip olmayacak
  • Cinsellik,kışkırtıcı,ayrımcılık,çocuk istismarı ve nefret videoları youtubenin en hassas olduğu konuların başında geliyor.

Youtube youtuberler için kazanç sistemini  nasıl belirliyor?

Youtube videolarda herhangi bir süre aramıyor fakat bir çok popüler youtuberin yaptığı en az 10 dklık video yüklemeleriniz kazançlarınızın artmasında en büyük etken olacaktır.

Youtubede kazançların yüksek olmasını belirleyen en büyük etken  izlenme oranlarının ve sürelerinin yüksekliği.5 milyon takipçiye sahipsiniz ve  yüklediğiniz videolar izlenmiyorsa bu size para kazandırmaz.Yüklediğiniz 10 dklık videoların tamamını kaç kişi izlediyse kazancınızda o kadar artıyor.

Lüks yaşamlarıyla ön plana çıkan youtuberler ne kadar kazanıyor?

Almanya da popüler olan youtuberler videolarının her 1000 izlenme başına 1,50-2,00 euro civarında para kazanıyor.Benim Almanya da takip ettiğim youtuberler her attıkları video 3-5 saat için de en az 1 milyon üzerinde izlenmeye ulaştıklarını varsayarak bu süre içerisin de 1,500 euro civarında para kazanıyorlar.Videoların ilerleyen günlerde izlenme oranlarını yükseldiğini hesaba katarsak her video için yaklaşık 5,000 Euro kazanıyorlar.Bu ücrete ek olarak ek ürün satışları,ürün tanıtım gelirleri ve daha bir çok yan geliri eklediğimiz zaman bu kazançlar daha da yükseliyor.

Sözün kısası;Yaptıkları ile ne kadar eleştirilseler de algıları değiştirmenin zamanı geldi.Hiç bir şey eskisi gibi olmadığı için saygı,mahremiyet gibi kavramlarında bir önemi kalmadı.Meslek haline gelen YouTuber’lik gelecek yıllarda da popülerliğini koruyacağa benziyor.

3

No Responses

Bir Yorum Yaz