Bütçenize uygun en ucuz ülkeler

Tatil sezonunun açılması ile birlikte bütçelere uygun ve seyahat edebileceğiniz en ucuz ülkeleri araştırdım.Ucuz ülkeler derken aslında internette dolaşan Türkiyeden ucuz,herşey mükemmel gibi insanları kandırıcı ifadeler kullanmaktan kaçınıyorum.Nedenini ise aşşağıda dikkat edilmesi gerekenler olarak sıraladım.Kur farkının aşırı farklı olması ve Türk lirasının değer kaybetmesinden dolayı Avrupa ülkelerine seyahat etmek bütçenize uygun gelmeyebilir.
Bütçenize uygun ve Türk lirasının değerli olduğu bu ülkelerin bazıları vizesiz seyahat etme imkanı sunarken bazılarına ise ilgili konsolosluklardan vize başvurusu yapmanız gerekiyor.
Endonezya
Endonezyanın turistik ada şehri Bali görsel harikaları ve tapınakları ile en ucuz ülkeler arasında görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.
Turistik şehir geçmişte volkan patlaması ve terör olaylarıyla ekonomik olarak çöküş yaşasa da şimdilerde bir çok turistin uğrak noktası.
1 Endenozya rubisi 0,00042 Türk Lirası denk geliyor.Yemek ve konaklama ücretleri gayet ucuz.
Venezuela
Güney Amerika ülkesi dünyanın en büyük petrol rezervlerinin bulunduğu Venezuela şu anda ekonomik kriz ile boğuşuyor.1tl yaklaşık 0.0011 Venezuela bolivarına tekabul ediyor.5 yıldızlı otellerin geceliği 5-7 dolar aralığında yaklaşık 30-40tl arası Lüx restauranlarda kişi başı yaklaşık 30-40tl gibi ucuz fiyatlara yeme içme ihtiyacınızı giderebilirsiniz.Ülkenin ne kadar gezilecek görülecek tarihi yapıları olsa da bulunduğu ekonomik krizden dolayı güven açısından turistlerin tercih ettiği ülkeler arasında yer almıyor.
Görülecek en önemli yerler Angel şelalesi,Margarita adası,Roraima dağı, Ulusal park ve daha bir çok
kilise katedraller gidilmesi gereken yerler arasında.
Tayland
Hint okyonusu depremi ve tsunamiyle büyük bir ekonomik krize giren ülke son yılların en çok turistik ziyarete uğrayan ülkelerinden bir tanesi.Yılda yaklaşık 20-25 milyon turistin ziyaret ettiği ülke zengin tarihi geçmişi,tapınakları,adalarıyla ve gece hayatıyla ön plana çıkıyor.
Ülkenin en çok turistik şehirleri başkenti Bangkok ve Pattaya.1tl yaklaşık 5,50 Tayland Bahtı yeme içme ve konaklama ucuz.Şehirleri bir kenara bırakıp dünyanın en güzel plajları olarak görülen Tayland plajlarını görmeden ve tabiki meşhur tay masajını tatmadan geçmeyin.
Hindistan
Dünyanın en kalabalık yaklaşık 1,2 milyar insanın yaşadığı ülke Hindistan mutfağı,sineması ve tarihi ile hepimizin
yakından tanıdığı ülkeler arasında.Hindistan ekonomi olarak ne kadar gelişmiş bir ülke olsa hala açlık ve Pakistan ile
olan problemleri ile ön plana çıkıyor.
1 tl’nin yaklaşık 12 Hindistan Rupisi olduğu ülkede konaklama ve yemek içme fiyatları çok ucuz.
Görülmesi gereken en önemli yerler arasında Tac Mahal, Amber kalesi,Kızıl kale,Delhi Jama Masjid ve bir çok tarihi tapınakları görmeden geçmeyin.
Filipinler
7000’den fazla küçük adadan oluşan adalar ülkesi Filipinler.Ülke afetler ve volkanik patlamalarla ekonomik olarak geri kalsa da eşsiz adaları ve doğasıyla turistlerin uğrak noktalarından bir tanesi. 1 tl yaklaşık 9 Filipin Pesosu civarında.Yeme içme ve konaklama seçenekleri bütçenize göre seçebilirsiniz mesela sokak lezzetlerini tercih edenler için öğlen yemeği kişi başı 30-50 tl civarında.
Ayrıca ülkeye Türk vatandaşları 30 gün boyunca vizesiz olarak seyahat edebilirler.
Ukrayna
Bir çok Türkün 2.ülke olarak gördüğü Ukrayna eğlence hayatına düşkünlerin uğrak yeri.Başkent Kiev,Odessa gezilmesi gereken uğrak yerlerden bazıları. 1 tl yaklaşık olarak 4,44 Ukrayna Grivnası olsa da genel olarak fiyatlar Türkiye ile neredeyse aynı.Vizesiz olması ve yakınlığı ile tercih edilebilir

Seyahat listenize bu ülkelere ek olarak Gürcistan,Fas,Vietnam,Nepal,Srilanka gibi adaları,tarihi yerleri,kültür gezileriyle ön plana çıkan bütçenize uygun seyahat yapabileceğiniz ülkeleride yer vermenizi tavsiye ederim.
Dikkat edilmesi gerekenler
Listede bulunan bir çok ülkede siyasi problemler,afet ve ekonomik krizler mevcut
Özellikle yeme içme ve konaklamada titizliğe önem veriyorsanız kirlilik hat safhada
Ekonomik krizlerin bulunduğu ülkeler güvenlik yok denilecek kadar az
Turistik gezilerinizi yapmadan önce bu kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.
Sonuç olarak sanırım bir çok kişinin ortak fikri her yeri denizlerle çevrili cennet ülkem dururken neden başka ülkelere seyahat edeyim diyebilirsiniz.
Tabiki bütçeniz bu ülkelere gitmek için uygunsa farklı kültürleri tanımak,mekanlar ve farklı lezzetler için bu ülkeler gezilecek görülecek yerlerden.Bu ülkeler benim klasıma göre değil diyorsanız dünyanın en lüx ve pahalı hotelleri yazımızı okuyabilirsiniz..Genel olarak yukarıdaki ülkelerde kendi ülke dilleri ve  ortak konuşulan dil ingilizce eğer dil probleminiz yok ve yukurıdaki dikkat edilmesi gerekenler listesi sizin için önemsiz ise size şimdiden iyi tatiller.

13

One Response

  1. Orhan
    1 Mayıs 2019 – 19:59

Bir Yorum Yaz