Almanyada yaşam şartları ve bilmeniz gerekenler

Almanyada yaşam şartları ve bilmeniz gerekenler

Avrupa birliği üye ülkeleri arasında en güçlü ekonomiye sahip olan Almanya ne kadar zengin bir ülke olarak görülse de durum tamamen farklı.
Eski para birimi Mark döneminde altın çağını yaşayan Almanya, Avrupa birliği üye ülkelerinin ortak para birimini Euro olarak belirlemesinden sonra kişi başı milli gelir oranları düşmüştür.1960 yıllarda Gastarbeiter olarak gelen Türk vatandaşlarının çoğu mark zamanının daha iyi olduğunu Euroya geçişten sonra gelen zamlardan dolayı yaşam kalitesinin düştüğünden dert yanar.

Almanya şehirleşme ve altyapı olarak en gelişmiş ülkelerin arasında yer alır.Bölgesel yönetimlerin hakim olduğu Almanya da 30.000 nüfusla sahip yerler bile şehir olarak geçer.Ülkenin geneli ormanlarla kaplı olup,çevre kirliliği,ormanların korunması konusunda çok hassas ve katı kanunlara sahiptir.
Büyük şehirlerde yere sakız atmanın bile 100-200 Euro gibi büyük cezai yaptırımları vardır.Yüksek katlı binaları zor bulunduğu küçük şehirlere nazaran Berlin,Münih ve Hamburg gibi nüfusun kalabalık olduğu büyük şehirler yüksek binalar sıklıkladır.

Almanya da trafik;En gelişmiş otoyol sistemine sahip ülke de trafik akıcıdır.Trafik kurallarına uyma oranının çok yüksek olduğu Almanya da ülkemize nazaran kazalar azdır.Araştırmalara göre bisiklet kullanımın yoğun olduğu ülkede kazaların çoğu bisiklet kullanıcılarına ve hatalı sollamalardan dolayı gerçekleşmiştir.Son zamanlarda
gerçekleşen kazaların çoğu yaşlı şoförler tarafından gerçekleştirildiği için 65 yaş üstü şoförler için tekrar ehliyet testi gündemdedir.

Almanya da eğitim;Okuryazarlık oranlarının yüksek olduğu Almanya dünyanın en gelişmiş eğitim sistemine sahiptir.Öğrencilerin okula mazeret bildirmeden gitmeleri durumunda velilerin ağır cezalandırıldığı bir sistem mevcuttur. 6.Sınıftan sonra not ortalama sistemine göre öğrencinin gideceği okul dereceleri Hauptschule,Realschule ve Gymnasium belirlenir.(Hauptschule düşük not ortalaması ,Realschule orta derece not ortalaması,Gymnasium iyi derece not ortalaması)Bu okul gruplarına göre meslek gruplarının belirlendiği ve Ausbildung yani meslek okulu olarak geçen yerler belirlenir.

Almanya da iş imkanları;Dünyanın en büyük firmaların çoğunu bünyesinde bulunduran Almanya iş imkanlarının bol olduğu bir ülkedir.
Aylık kazançlar Ausbildung sistemine göre ve iş tecrübelerinize göre belirlenir. Almanya da yaşam; Dışarıdan görüldüğü ve duyulduğu gibi yaşamın kolay olmadığı ülkede yeme,içme ve giyim pahalıdır.İşsizlik ve çalışamayacak durumda olanlar için sosyal yardımın olduğu ülkede gündem olan bir diğer konuda sosyal yardımların kısıtlanmasıdır.Vergi sisteminin çok ağır olduğu ülkede iyi bir yaşam için 2 kişinin çalışması şarttır.Ayrıca çocuklar için 18-21 yaşına kadar her ay çocuk sayısına göre çocuk parası ödenir.Ülkenin en büyük problemlerden biriside kiraların pahalılığıdır.Son mülteci alımlarından sonra konut sıkıntılarının yaşandığı ülkede kiraların artışından dolayı bir çok eylem yapıldı.Mecliste de gündemde olan kiraların artışına karşı ne kadar düzenleme ve yasa çıkarılsa da herhangi bir sonuç alınamamıştır.

3

No Responses

Bir Yorum Yaz