Almanyada süresiz oturum izni için yapmanız gerekenler

Almanyada süresiz oturum izni için yapmanız gerekenler

Buraya gelmeniz için gereken şartları daha önce bahsetmiştik.Size verilen oturum süreleri bulunduğunuz bölgenin inisiyatifi dahilinde olduğundan her yerde farklılık gösterebilir. Mesela bazıları 2’şer yıllık oturumlar alırken bazıları ise 5’er yıllık alma durumu vardır.

Süresiz oturum ve çalışma izni nedir?

Almanya yabancı ülke vatandaşlarına yönelik uyguladığı bu sistem kişilerin uyum süreci, çalışabilirlik durumu, suç işleme eğilimleri gibi bir çok sebepten sizi denetleme mekanizmasıdır. Mesela kısıtlı oturum ve çalışma izninizde herhangi bir suç eğiliminde bulunmuş ya da yapmış iseniz alman hükumeti sizi sınır dışı etme yetkisine sahiptir. Ayrıca işsizlik durumlarıda buna dahildir. Herhangi bir sağlık probleminiz yok ve çalışmamak için geçersiz sebepler sunuyorsanız size belirli bir süre içerisinde iş bulmanız uyarısı verilir bu süre içerisinde iş bulmaz iseniz yine sınır dışı edilebilirsiniz.

Süresiz oturum ve çalışma izni almak için istenilen şartlar

Eşiniz alman vatandaşı ise 3 yıl boyunca Almanya da ikamet etmiş ve 3 yıl boyunca çalışmışlığınız olması gerekiyor

Eşlerden ikisi de Türk vatandaşı ise 5 yıl ikamet etmeniz ve yine işsizlik durumu olmaması gerekiyor.

Eşiniz ister alman ister Türk vatandaşı olsun koşulan şartlardan bir tanesi de Almanca B1 belgesi. Türkiye de almış olduğunuz A1 belgesi sadece buraya gelmeniz için uygulanan bir prosedürdü.Almanca B1 belgesi ayrıca iyi bir almanca konuşmanız için çok önemli bir kurstur.

ikamet ettiğiniz süre boyunca herhangi bir suç işlememe durumu da istenen şartlardan.

Bu sistem herkese mi uygulanıyor?

Hayır istenilen şartlar bazı durumlara göre değişiklik gösterir.Mesela savaş mağdurları, öğrenci statüsünde gelenler bu prosedürlerin kapsamında tutulmayabilir.Benimde duymuş ve görmüş olduğum bir çok örnek bu durumu kanıtlar niteliktedir. Ya da bölgesel yönetim farklılıkları da buna dahildir.

Almanca B1 belgesi ve süresiz çalışma ve oturum izni almasam ne olur?

Süresiz oturum ve çalışma izni almanız sizi her oturum izniniz bittiğinde yenileme derdinden kurtarır.

İş görüşmelerinizde firmalar oturum süresine bakar. İşiniz için süresiz çalışma izni ve oturum izninizin olmaması sizin için negatif  bir etki yapar.

Bankalardan kredi çekmek istediğinizde onaylanma ihtimali çok düşüktür. Mesela ev kredisi başvurularınızın onaylanma ihtimali neredeyse sıfırdır.

Süresiz oturum ve çalışma izni almayan uzun yıllardır  burada yaşayan bir çok kişi mevcuttur. Büyük bir problem yaşamadığımız sürece süresiz oturum ve çalışma izni almasanız da burada yaşamaya ve çalışmaya  devam edebilirsiniz.

Büyük problemler derken:suç işleme vergi kaçakçılığı, hak etmediği halde sosyal yardım alma ve evrakta sahtecilik gibi suçlar sizin için büyük sorunlar doğurabilir.

Ben süresiz oturum ve çalışma izni almak için neler yaptım;

Eşim Alman vatandaşı olduğu için benden istenilen şartlardan 3 Yıl çalışmışlık süremi doldurduktan sonra Almanca B1 belgesi için kursa yazıldım.Kurs yaklaşık 6 ay sürdü ve sınavı kazandıktan sonra süresiz oturum için başvurdum.Kolay olmasa da ”istemek başarmanın yarısıdır” sizde bu sözden yola çıkarak ilk adımı atın.

3

No Responses

Bir Yorum Yaz