Almanyada ehliyet almak için bilmeniz gerekenler

Almanyada ehliyet almak için bilmeniz gerekenler

Almanya da oturum ve çalışma izni için yapmış olduğunuz kurslar,dersler derken tekrar öğrencilik yıllarınız aklınıza gelmiş olabilir fakat daha öğrencilik hayatınız bitmedi.Türkiye de ehliyet sahibi iseniz ehliyetinizin burada geçerli olması için yapmanız gerekenler ve daha önce ehliyet sahibi olmayanlar için Almanya da ehliyet nasıl alınır? size detaylı bir şekilde anlatacağım.

Türkiye de ehliyet sahibi iseniz ve ehliyetinizin Almanya da geçerli olması için yapmanız gerekenler neler.

Ehliyet sahibi olun veya olmayın ehliyet almak için yapmanız gereken ilk şey Fahrschule yani sürücü kursuna kayıt olmak.Yaşadığınız bölgede bulunan benim tavsiyem çevrenizdekilerin daha önce tecrübe etmiş olduğu sürücü kurslarına kayıt olmanızda fayda var.Çünkü bazı sürücü kursları almanca dil yetersizliğini bahane ederek kayıt yapmayabilir.

Ehliyet almak için yapmanız gerekenler 3 aşamadan oluşuyor bu aşamalar sırasıyla 14 saatlik ders,ön test yani sınav ve sürücü testi.

Kayıt işleminden sonra katılmanız gereken zorunlu 14 saatlik sürücü kursu derslerini tamamlamanız gerekiyor.

14 Saatlik ders süresini tamamladıktan sonra sınava girmeniz için yeterli bilgiye sahip iseniz sizin için yazılı sınavı için randevu alıyor.

Eğer ehliyet sınavı için yeterli derecede Almancaya sahip değil iseniz bunu dert etmenize gerek yok. Sınav dil seçenekleri arasında Türkçe mevcut olup, sınavı Türkçe yapmak istediğinizi kurs görevlilerine bildirmeniz gerekiyor.

Ehliyetiniz olduğu için tecrübeniz göz önünde bulundurularak sürücü kursunda sürmeniz gereken saatler ehliyetsiz olanlara göre daha az.

Theorieprüfung yani yazılı sınav nasıl ve kaç sorudan oluşuyor?

 • Theorieprüfung 30 sorudan oluşuyor
 • Her soru farklı puanlamalara sahip
 • 10 puandan fazla hata yaparsanız sınavı kaybediyorsunuz
 • Sınav video soruları,trafik kuralları ve mantık sorularından oluşup gayet basit

Sürüş sınavı hakkında bilmeniz gerekenler,

 • Sınavı yapan görevli ilk arabaya oturduğunuz da ayna kontrolleri, emniyet kemeri gibi kontrollerden puanlamalarla başlıyor
 • Ayrıca araba hakkında,ışıkların ayarlanması yada  lastiklerin olması gereken profil derinliği ne kadar olmalı? gibi sorular sorabilir.
 • Sürüş sınavı yaklaşık 45 dakikadan sürüyor
 • Sürüş deneyiminiz iyi ise bu süre sınavı yapan hoca tarafından azaltılabiliyor
 • Şehir içi ve otoban olmak üzere 2 bölümden oluşuyor
 • Sınavı yapan kişi park etme yeteneğinizi test edip 2 deneme hakkı sunuyor
 • Trafik kuralları ve hız sınırı sınavı kazanmanızdaki en büyük 2 etken.Hız sınırı 30 olan bir yolda 50 ile sürerseniz sınavı yapan kişi sınavın bittiğini ve kaybettiğinizi bildiriyor.

Türkiye de ehliyeti olup burada ehliyetinizin geçerli olması için sürücü kursu ücreti ne kadar?

Sürücü kursu kayıt ücreti, 14 saatlik ders ücreti, sınav ücreti ve sürüş saatlerinize göre toplam tutar 500-1000 Euro civarında bir ücreti gözden çıkartmanız gerekiyor.

Sürmeniz gereken zorunlu saatlerde trafik kuralları,almanca dil yeterliliği ve sürücü deneyimi gibi unsurlara bakılarak maliyet belirleniyor

Sürmeniz gereken zorunlu saatler 12 kez 45 dakikalık sürüşlerden oluşuyor.Zorunlu saatlerde göstermiş olduğunuz sürüş performansına göre sürüş sınavına kaydınız yapılıyor.Sürüş performansınız kötü ise ilave sürüşlere devam ediyorsunuz.

Ehliyeti almanız için zorunlu saatler otoban,şehir içi sürüşü ve gece sürüşünden oluşuyor.Fiyatlar sürücü kursuna göre ve süreceğiniz yerlere göre değişiklik gösterir.Yaklaşık fiyatlar 35-50 Euro arasındadır

Daha önceden ehliyet sahibi olmayanlar için Almanya da nasıl ehliyet alınır ve maliyet nedir? 

Daha önceden Türkiye de ehliyet sahibi olmayanlar için ilk olarak yaklaşık 2000-2500 Euro civarında bir tutarı gözden çıkarmanız gerekiyor.Sürücü davranışı, trafik kurallarına uyma, sürüş esnasında verilen tepkiler, almanca konuşma yeterliliği gibi faktörler süreceğiniz saatlerde farklılık gösterebilir.12 saatlik zorunlu sürüş saatleri haricinde daha önce ehliyetiniz ve sürüş deneyiminiz olmadığı için sınava kadar süreceğiniz ortalama saat 40 saatten fazladır.

 • Herhangi bir sürücü kursuna kayıt yapmanız.
 • 14 saatlik ders süresini tamamlamış olmanız gerekiyor.
 • Ehliyet sınavını kazanmanız.
 • Sürücü sınavına girmeden önce tamamlamanız gereken zorunlu saatleri sürmeniz.

Ehliyet sahibi olmak Almanya da  ne kadar pahalı olsa da ev ve iş hayatınızın en önemli ihtiyacı.Daha önce Türkiye de ehliyete sahip olmadığım için yaklaşık olarak 2200 Euro civarında bir tutar ödedim.Derslerde Almanca yetersizliği sorun değil fakat sürücü kursu görevlisi ile olan sürüşleriniz de genel trafik kuralları ve diyaloglar da iyi bir almanca konuşmanız şart.Theorieprüfung yani yazılı sınavda kurs size sınavda çıkacak ve daha önce çıkmış olan sorulardan oluşan premium bir hesap veriyor.İnternet üzerinden sorulara online çalışma imkanına sahip olacağınız bu programda Türkçe dahil bir çok dil mevcut.Ben Fahren lernen üzerinden ehliyet sınavına çalıştım.Genellikle bütün sürücü kurslarının kullandığı online program bu.Gayet basit ve kullanışlı bir arayüze sahip program da sunulan soruların aynısı girmiş olduğum sınavda da çıktı.Şimdiden sınava girecek arkadaşlara başarılar dilerim 🙂

19

2 Yorum

 1. Emra
  16 Ekim 2019 – 17:39
  • Ahmet Eren
   16 Ekim 2019 – 18:00

Bir Yorum Yaz