Akıllı telefon almadan önce sözleşmeli hatlara dikkat

Akıllı telefon almadan önce sözleşmeli hatlara dikkat

Hayatımızın olmazsa olmazı olan akıllı telefonların son modellerine en kısa sürede sahip olmak için fiyatlara bakmaksızın hemen sahip olmak istiyoruz.Akıllı telefon satış piyasasında en büyük pastayı elinde bulunduran mobil operatörler sundukları paketler ve 24 ay sözleşmeli ödeme kolaylığı ile ne kadar ucuz gibi gözükse de aslında durum tam tersi.Türkiye ye kıyasla akıllı telefonların Almaya da ucuz olduğu ve bir çok mobil operatör firmasının müşteri kazanmak için sunduğu fiyatları biraz daha aşağı çekmeniz mümkün.

Sözleşmeli olarak sunulan akilli telefonlar ucuz mu?
Kolay bir hesaplama ile 24 ay sözleşmeli olarak aldığınız akıllı telefonların aslında daha pahalıya geldiğini görebilirsiniz.Mobil operatörler sundukları paketlerde akıllı telefon fiyatı dahil fiyat sunar.Konuşma,sms ve internet paketlerini ve akıllı telefon fiyatını sundukları paketlere ekleyen operatörler 24 ay ödeme kolaylığı cazibesi en çok tercih edilmelerinin başlıca sebebidir.Herhangi bir markanın yeni çıkartmış olduğu akıllı telefonu 1000 euro olarak satışa sunduğunu varsayalım buna ek olarak mobil operatörlerden seçmiş olduğunuz paketler internet,konuşma,sms dahil ortalama 30 euro ve 24 ay sözleşme taahhütünüze karşılık toplam ödediğiniz tutar 1720 Euro.Buna ek olarak mobil operatör ilk açılma bedeli ek ücretler ile ödeyeceğiniz tutar aydan aya fazlalaşıyor.Tabi ki bütçeniz açısından bu tutar problem değil ise sorun yok fakat bu yukarıda hesaplamış olduğumuz tutarı aşağılara çekmeniz mümkün nasıl mı?

Akıllı telefonlarınızı ucuza getirmek için yöntemler nelerdir?

  1. Fiyat karlışatırması yapan siteleri kullanmak.Ben mesela yeni almış olduğum Huawei P 30 Pro için yaklaşık olarak 240 euro kar ettim.Bunun için ilk olarak yapmanız gereken Preisvergleich yani fiyat karşılaştırması yapan sitelerden telefon fiyatlarını araştırmak en iyi yöntemlerden bir tanesi.Yaklaşık olarak 1000’den fazla akıllı telefon satışı yapan internet siteleri,mobil operatörleride dahil edip kıyaslayan bu siteler akıllı telefonunuza ucuza getirmek için birebir.
  2. Taksitle peşin fiyatına uzun vadeli ödeme kolaylığı sunan siteleri kullanmak.Ödeme kolaylığı isteyenler için 20 aya kadar ve üstelik herhangi bir faiz ödemeden peşin fiyatına taksitle almanız mümkün.Saturn,Media markt gibi firmalar bunlardan bir kaç tanesi.Benimde bu şekilde satın almış olduğum akıllı telefonumu 20 ay taksitle ve ucuz fiyata getirmeniz mümkün.
  3. Akıllı telefonlarınızı mobil operatörler haricinde ucuza bulabileceğiniz sitelerden almak.Mobil operatörler ile sadece hat üzerinden sözleşme yapmak.Yani sadece konuşma,sms ve internet paketinin dahil olduğu bir paket satın almak.
  4. Mobil operatörünüze fiyatların pahalılığı konusunda itirazda bulunmak.Eğer kullanmış olduğunuz mobil operatör pahalı ise fiyatlara itiraz etmek ve çıkışınızı yani Kündigung istemek.Mobil operatörler size sunmuş oldukları paket fiyatlarını her müşteriye farklı olarak fiyatlandırırlar.Öğrenci,Kamu personeli,yaşlılar için sunulan paketler,uzun süreli aynı operatör üzerinden hizmet almak gibi bir çok etken fiyatlandırmada rol oynar.Benim de sebep olarak sunduğum ve kabul edilen fiyat itirazları.Daha önce ödediğim fiyatın neredeyse yarısı olan 16 gb internet sınırsız konuşma vs sms bulunan paketime 24 ay sözleşmeli aylık 15 euro ödüyorum.
  5. Mobil operatörlerin paketlerini satan diğer kanallar üzerinden satın almak.Mobil operatör olmayan ama mobil operatörlerin hat ve paketlerini satan firmalar üzerinden akıllı telefonunuzu almak.Mesela Saturn mobil operatör olmasa da akıllı telefon satışı haricinde mobil operatörlerin paketlerini uyguna satıyor.Size sadece akıllı telefonunuzu ve hangi operatörü istediğinizi seçmek kalıyor

Türkiyede akıllı telefonlar neden uçuk fiyatlarda;

Bunun en büyük nedeni yabancı ülkeler ile olan kur farkı.Burada 500 euro olan bir akıllı telefon Türkiye de yaklaşık 3-4 bin tl civarında.Akıllı telefon piyasasında en gerilerde yer alan ülkemiz maalesef dışa bağımlılığı ile Telefon fiyatlarının uçuk olduğu ülkelerden bir tanesi konumun da. Vestel,Genaral Mobile ve Casper gibi firmalar yerli üretim olarak piyasaya modellerini sunsa da piyasanın hakimi hala yabancı firmaların elinde.

1

No Responses

Bir Yorum Yaz